Strona korzysta z plików cookies, zgodnie z ogólnie przyjętą praktyką oraz ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuje, zamknij.

Konwencja MLI - Marynarze

Konwencja MLI - Marynarze

Kancelaria świadczy szeroki wachlarz usług prawno-podatkowych dla marynarzy z całej Polski.


Z uwagi na liczne niekorzystne zmiany w przepisach, które zaczną obowiązywać w Polsce od 01.01.2019 roku w związku z Konwencją MLI marynarze mogą liczyć na wsparcie Kancelarii w następujących zakresach;

  • Analiza sytuacji podatkowej w związku z obowiązywaniem Konwencji MLI,
  • Reprezentacja w zakresie ewentualnych wezwań ze strony urzędów skarbowych;
  • Reprezentacja w zakresie uzyskania decyzji w przedmiocie ograniczenia poboru zaliczek;
  • Reprezentacja w zakresie rozliczeń lub korekt PIT.

Dnia 22.03.2018 roku Słowenia jako piąte państwo ratyfikowała Konwencję MLI, która weszła w życie w państwach, które dotychczas ją ratyfikowały m.in. Polska, Austria, Wyspa Man, Jersey, Słowenia, Wielka Brytania i Nowa Zelandia.


Niestety od dnia 01.01.2019 roku zgodnie z wprowadzanymi zmianami przez Konwencję MLI zacznie obowiązywać metoda proporcjonalnego zaliczenia w odniesieniu m.in. do Wielkiej Brytanii, do Nowej Zelandii.


Metoda ta nałoży na marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową, którzy pracują u nowozelandzki lub brytyjskich armatorów następujące obowiązki:

  • Złożenia wniosków o ograniczenie poboru zaliczek w roku 2019 i ewentualnie w latach późniejszych;
  • Złożenia zeznań podatkowych w Polsce w związku z uzyskiwanymi dochodami z zagranicy za 2019 roku i ewentualnie za lata późniejsze.

Obowiązek ten dotyczy również marynarzy, którzy uzyskują dochody tylko z zagranicy.


Marynarze zatrudnieni w ww. modelach będą mogli skorzystać z ulgi abolicyjnej, dzięki której, w większości przypadków, podatek należny w Polsce zostanie obniżony do zera. Chcąc skorzystać z ulgi abolicyjnej trzeba spełnić przesłanki ustawowe i prawidłowo rozliczyć zeznanie roczne PIT (nie jest to PIT tzw. "zerowy")


Na obecnym etapie czekamy na ratyfikację Konwencji MLI przez Grecję, Irlandię i Japonię. W przypadku tych państw marynarze również będą musieli dopełnić ww. obowiązków po ratyfikacji konwencji przez ww. państwa. Trudno określić, kiedy to nastąpi.


więcej informacji w Publikacje


Marynarzy zainteresowanych współpracą z Kancelarią zapraszamy do kontaktu.

Kontakt

Kancelaria Radcy Prawnego
Legal Consulting - Mateusz Romowicz


Sekretariat:
E: sekretariat@kancelaria-gdynia.eu
T: +48 58 350 59 93
F: +48 58 746 33 95