Strona korzysta z plików cookies, zgodnie z ogólnie przyjętą praktyką oraz ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuje, zamknij.

Artykuł

Postulat: Kwarantanna dla marynarzy na racjonalnych zasadach

Szanowni Państwo,

 

Od pewnego czasu obserwujemy bardzo ożywioną dyskusję dotyczącą kwarantanny dla marynarzy tudzież jej braku w oparciu o ostatnie regulacje. W naszej ocenie przepisy w tym zakresie powinny zostać pilnie zrewidowane:

 

1) Oczywistym jest, że marynarze muszą utrzymać siebie i swoje rodziny. Muszą pracować zarazem utrzymując m.in. łańcuchy dostaw. Pojawia się jednak pytanie w jakich warunkach i finalnie jakim kosztem?

 

2) W pełni zrozumiałe jest również to, że każdy chce wrócić do swojej rodziny, ale przypominamy że czasy są bardzo szczególne i generują określone ryzyka dla zdrowia i życia. Sugerujemy marynarzom powracającym do domu odbycie dobrowolnej kwarantanny.

 

3) Z informacji, które uzyskujemy od marynarzy bardzo wielu armatorów praktycznie w ogóle nie zabezpiecza marynarzy przed zakażeniem Covid-19 na statkach. W wielu również przypadkach dochodzi do zatajenia przed załogą, że ktoś został zakażony Covid-19. Taka sytuacja prowadzi do bardzo niepokojącej praktyki sprowadzającej się do tego, że przez polską granicę będę i już są przepuszczani polscy marynarze wykonujący „czynności zawodowe” potencjalnie zarażeni Covid-19. Co więcej, potencjalnie mogą oni zarazić swoje rodziny i znajomych nawet o tym nie wiedząc.

 

4) Marynarze w bardzo wielu przypadkach powracając do Polski korzystają z wielu środków transportu, co zwiększa lub wręcz generuje ryzyko zakażenia Covid-19.

 

5) Pamiętajmy, że wiele osób zakażonych Covid-19 przechodzi tę chorobę bezobjawowo, ale dalej zaraża (!)

 

6) W naszej ocenie, KAŻDY marynarz powinien być objęty co najmniej 5-dniową kwarantanną, która kończyłyby się testem na Covid-19, który byłby robiony ekspresowo i wynik byłby również uzyskiwany ekspresowo. Marynarz powinien wyjść z takiej kwarantanny po 5-6 dniach lub na niej pozostać, gdy wynik byłby pozytywny.

 

7) Ewentualne krótkie rotacje marynarzy powinny zostać wydłużone z uwagi na propozycję z pkt.6. 

 

8) Nie jest to idealne rozwiązanie, ale chociaż w jakimś zakresie zabezpieczyłoby marynarzy i ich rodziny przed zakażeniem Covid-19 oraz ograniczyłoby rozprzestrzenianie się Covid-19 w Polsce. Takie rozwiązanie umożliwiłoby również ewentualne sprawne podmiany załóg. Przy takim rozwiązaniu pojawią się oczywiście różne przeszkody organizacyjne, które powinny zostać niezwłocznie rozwiązane przez powołane do tego organy lub instytucje. 

 

9) Przepis regulujący te kwestie musi być jasny i klarowny. Nie może budzić wątpliwości interpretacyjnych tak jak ma to miejsce obecnie, czego efektem są bardzo różne praktyki na polskich przejściach granicznych względem marynarzy.

 

10) Poza wszelką dyskusją pozostaje fakt, że armatorzy mają prawny obowiązek stworzyć bezpieczne warunki pracy dla marynarzy, co w obecnej dobie, w bardzo wielu przypadkach niestety nie jest realizowane. 

 

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia 
Radca prawny Mateusz Romowicz

www.kancelaria-gdynia.eu

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszym pakietem usług prawnych w związku z pandemią koronawirusa (Covid-19).


Zapoznaj się z naszą ofertą obsługi marynarzy

Kontakt

Kancelaria Radcy Prawnego
Legal Consulting - Mateusz Romowicz


Sekretariat:
E: sekretariat@kancelaria-gdynia.eu
T: +48 58 688 80 30
T: +48 58 350 59 93
F: +48 58 746 33 95