Lista państw- Ulga abolicyjna dla marynarzy w 2021
Data dodania: 08/02/2021
Ulga abolicyjna dla marynarzy w 2021 roku
Od dnia 01.01.2021 roku art. 27 g ust. 5 ustawy o PIT regulujący ulgę abolicyjną nabrał nowego brzmienia tj.: „Przepisu ust. 2 zdanie drugie nie stosuje się do dochodów osiąganych w roku podatkowym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze źródeł, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 lit. a i pkt 9, jeżeli dochody te są osiągane z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.”
Oznacza to, że marynarz posiadający polską rezydencję podatkową chcąc skorzystać z ulgi abolicyjnej musi spełnić następujące przesłanki:
1) Efektywny zarząd przedsiębiorstwa eksploatującego statek musi znajdować się w państwie, do którego znajduje zastosowanie metoda proporcjonalnego zaliczenia;
2) Państwo określone w pkt.1 nie może znajdować się na liście „rajów podatkowych”: patrz: Rozliczenia podatkowe marynarzy: od dnia 30 marca 2019 roku nowa lista rajów podatkowych http://www.kancelaria-gdynia.eu/artykul.html?id=32
3) Eksploatacja statku musi odbywać się w transporcie międzynarodowym;
4) Co więcej, od początku 2021 roku marynarz musi udowodnić, iż wykonuję pracę na statku poza „terytorium lądowym państw”.
Jakie obwiązki ciążą na marynarzu w związku z ulgą abolicyjną w 2021?
Pomijając, iż powyższe przesłanki powinny zostać udowodnione przez marynarza w kontakcie z Urzędem Skarbowym, co czasami rodzi liczne komplikacje, to marynarz musi pamiętać o dwóch kwestiach:
1) Złożeniu wniosku o ograniczenie poboru zaliczek w zakreślonym ustawowo terminie.
2) Rozliczenia zeznania rocznego po upływie roku podatkowego, w którym pracował w modelu uprawniającym go do skorzystania z ww. preferencji podatkowej.
Stany umowne i bezumowne, a ulga abolicyjna
Takie rozróżnienie państw objętych metodą proporcjonalnego zaliczenia, w odniesieniu do których, zgodnie z prawem, należy się marynarzom ulga abolicyjna, zostało narzucone bardzo wątpliwą praktyką stosowania ww. przepisów przez aparat skarbowych.
Otóż w przypadku tzw. stanów bezumownych, czyli tych, gdzie dane państwo nie zawarło umowy z o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską, organy podatkowe dodają w sposób całkowicie nieuprawniony i niezgodny z przepisami przesłankę „zapłaty podatku zagranicą”, jak niezbędną do skorzystania z ulgi abolicyjnej.
Poniżej przedstawiamy listę państw w przypadku których marynarze posiadający polską rezydencję podatkową mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej w 2021 roku. Warto nadmienić, iż lista ta nie ma charakteru zamkniętego i stanowi odzwierciedlenie najczęściej pojawiających się państw objętych ulgą abolicyjną w modelach zatrudnienia polskich marynarzy.
Stany umowne:
1) Norwegia;
2) Singapur;
3) Arabia Saudyjska;
4) Katar;
5) Wielka Brytania;
6) Irlandia;
7) Nowa Zelandia;
8) Japonia;
9) Baliwat Guernsey;
10) Jersey;
11) Portugalia;
12) Indie;
13) Australia;
14) Finlandia.
Stany bezumowne:
1) Brazylia;
2) Nigeria;
3) Angola;
4) Bermudy;
5) Gibraltar;
6) Kajmany;
7) Wspólnota Bahamów;
8) Ghana.
Marynarze powinni również pamiętać, iż stopień zindywidualizowania ich spraw podatkowych jest bardzo wysoki i za każdym razem wymaga dogłębnej analizy stanu faktycznego, dokumentów oraz stosownych przepisów.
Z uwagi na powyższe, wszystkich marynarzy chcący skorzystać z ulgi abolicyjnej w roku 2021 zachęcamy do kontaktu z Kancelarią w celu weryfikacji ich sytuacji podatkowej i posiadanych przez nich dokumentów.
Mateusz Romowicz
Radca Prawny - Autor licznych publikacji, mający wieloletnie doświadczenie w obsłudze prawnej osób fizycznych i podmiotów gospodarczych, który specjalizuje się m.in. w kompleksowej obsłudze prawnej marynarzy.
www.mateusz-romowicz.pl