Strona korzysta z plików cookies, zgodnie z ogólnie przyjętą praktyką oraz ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuje, zamknij.

Artykuł

UWAGA: petycja w sprawie marynarzy przyjęta przez Parlament Europejski

Szanowni Państwo,

 

Mamy przyjemność poinformować, iż dnia 08.03.2021 roku wpłynęła do Kancelarii informacja, iż Komisja Petycji uznała petycję nr 1153/2020 złożoną przez Kancelarię w imieniu marynarzy za dopuszczalną, gdyż kwestie w niej poruszone wchodzą w zakres działań Unii Europejskiej. 

 

Na obecnym etapie petycję wstępnie zbada Komisja Europejska oraz Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego.

 

Petycja jest już dostępna pod poniższym linkiem:

 

http://bit.ly/Petycja_Parlament_Europejski

 

aby ją „zobaczyć” niezbędna jest rejestracja na ww. stronie.

 

Zachęcamy do jak najszerszego poparcia ww. petycji, gdyż obecne praktyki aparatu skarbowego w Polsce względem środowiska marynarskiego mają wręcz charakter opresyjny, co będzie przedmiotem odrębnych publikacji. 

 

Co jest przedmiotem petycji?

 

Petycja zasadniczo składa się z 2 części:

 

1) 1 część- dotyczy nieprawidłowych praktyk polskiego aparatu skarbowego względem 14 marynarzy, którzy korzystali z ulgi abolicyjnej i w jednym przypadku metody wyłączenia z progresją. W skardze szeroko opisaliśmy m.in. naruszenia zasad praworządności, równości wobec prawa, prawa do dobrej administracji, praw człowieka itd. Wyżej opisane sprawy dotyczyły m.in. pracy na rzecz armatorów usytuowanych w następujących państwach: Brazylia, Norwegia, Singapur, Arabia Saudyjska oraz Wielka Brytania przed Konwencją MLI.

 

2) 2 część- szeroko opisuje plany „ograniczenia” ulgi abolicyjnej względem marynarzy, co de facto prowadzi do jej likwidacji dla wielu marynarzy. W uzasadnieniu wskazaliśmy m.in. pobudki dla jakich ulga abolicyjna została w ogóle wprowadzona w polskim systemie podatkowym oraz obecną kuriozalną argumentację, która rzekomo ma popierać jej likwidację.

 

Zasadniczym celem ww. petycji jest zwrócenie uwagi Parlamentu Europejskiego na powyższe kwestie z nadzieją, iż Komisja Europejska podejmie stosowne działania.

 

Jak poprzeć petycję?

 

Chcąc poprzeć petycje i otrzymywać informacje na ich temat, niezbędne jest wcześniejsze założenie konta użytkownika. Należy zalogować się na swoje konto, wyszukać petycję i wyrazić poparcie dla niej, klikając na „Poprzyj petycję” na dole strony. 

 

Poparcie petycji nie oznacza, że nabywa się status składającego tę petycję, uprawnia to jednak do otrzymywania powiadomień o wszelkich dalszych działaniach dotyczących danej petycji. 

 

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego rozpatrzy wszystkie złożone petycje zgodnie ze swym regulaminem i zasadami określonymi w Traktatach. Komisja będzie rozpatrywać petycje i podejmować decyzje w ich sprawie wyłącznie w oparciu o treść petycji, niezależnie od liczby sygnatariuszy lub osób popierających.

 

O dalszych postępach będziemy informowali na bieżąco.

 


Zapoznaj się z naszą ofertą obsługi marynarzy

Kontakt

Kancelaria Radcy Prawnego
Legal Consulting - Mateusz Romowicz


Sekretariat:
E: sekretariat@kancelaria-gdynia.eu
T: +48 58 688 80 30
T: +48 58 350 59 93
F: +48 58 746 33 95