Strona korzysta z plików cookies, zgodnie z ogólnie przyjętą praktyką oraz ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuje, zamknij.

Artykuł

Компенсації морякам: правова абетка після нещасного випадку на кораблі

Нещасний випадок з моряком під час виконання своїх посадових обов'язків може спричинити з його боку вимоги про виплату належної компенсації судновласником/роботодавцем. У більшості випадків це буде залежати від характеру травми або можливої недбалості роботодавця. Однак такий моряк повинен зважати, щоб не припуститися помилок під час висування вимог про відшкодування збитків, через які він може залишитися без інших виплат, на які він має право. Тож на що варто звернути особливу увагу?

 

По-перше, запевніть документацію справи

 

Було б правдою сказати, що в разі нещасного випадку на борту судна необхідно підготувати письмовий звіт про нещасний випадок (англ. accident report). Однак з точки зору юридичних інтересів потерпілого моряка є кілька додаткових питань, які слід мати на увазі. Зокрема, моряк – наскільки це дозволяє стан його здоров’я – повинен наполягати, щоб звіт був складений, наскільки це можливо, відразу після нещасного випадку.

 

Більше того, моряк повинен ознайомитися зі змістом, підготовленого таким чином, звіту і, якщо помітить будь-які неточності або інформацію, що не відповідають фактичному перебігу подій, він повинен вимагати доповнення помічених недоліків або зробити відмітку про те, що має зауваження до певного змісту. Моряку також доцільно отримати копію остаточної версії звіту, хоча б сфотографувавши такий документ.

 

Звіт має значне доказове значення. Він не тільки підтверджує, що стався нещасний випадок, але також вказує, що відбулося і коли це сталося. Дата, зазначена у звіті в порівнянні з датою висадки потерпілого моряка з судна, може свідчити про потенційну недбалість судновласника після самої події, наприклад, про недостатньо оперативне надання професійної медичної допомоги.

 

Інше питання – т. зв. робоча документація. Як зазначалося в серії попередніх публікацій, вирішальне значення для правильної оцінки справи мають не лише договір, а й такі документи, як умови працевлаштування (англ. terms and conditions of employment) чи колективний трудовий договір (англ. collective bargaining agreement). Якщо ці документи не були передані моряку під час підписання трудового договору, він повинен негайно вимагати їх копію, хоча б в електронному варіанті.

 

У разі госпіталізації моряка за кордоном він повинен вимагати видачі медичної документації, складеної в цьому закладі (виписка, історія хвороби тощо). Ці документи, окрім того, що вони потрібні для призначення компенсацій, також можуть бути важливими для лікарів, які продовжують процес лікування в Польщі.

 

По-друге, не приймайте необдуманих рішень

 

Основною формою фінансового забезпечення моряка на період його непрацездатності є т. зв. sick pay (лікарняні виплати). Як правило, вони виплачуються протягом шістнадцяти тижнів або до встановлення стійкого порушення здоров'я компетентним лікарем. Зазвичай трудові договори моряків передбачають додаткові обмеження щодо виплати sick pay, наприклад обмеження виплати коштів на певний період часу (напр., не більше шести місяців з моменту події, що призвела до непрацездатності).

 

У разі тілесних ушкоджень, які потребують складного та тривалого лікування, особливого значення набуває обов’язок судновласника нести витрати на лікування потерпілого моряка. Конвенція про працю в морському судноплавстві  (MLC 2006) у стандарті A4.2, п. 1 літ. (c) передбачає, що національне законодавство зобов'язує судновласників нести витрати на медичне обслуговування до тих пір, поки хворий або поранений моряк не одужає або не буде визначено, що хвороба або інвалідність є постійною.

 

Вищенаведене положення має значне практичне значення, оскільки в більшості колективних договорів воно включене судновласниками без істотних змін. Важливо знати, що підставою для ефективного виконання договірних вимог (договірної компенсації) є констатація лікарем, як правило, визначеним судновласником або його страховиком, стійкого погіршення здоров’я. Сформульована таким чином медична довідка дозволяє визначити розмір компенсації моряку та встановлює обов’язок судновласника виплатити її.

 

Хоча цілком зрозуміло, що моряк хоче отримати суму компенсації якомога швидше, поспішати в цьому питанні не завжди доцільно. Навпаки, в деяких випадках не в інтересах моряка, щоб розслідування заподіяння шкоди здоров'ю проводилося якомога швидше.

 

Слід мати на увазі, що після видачі медичної довідки лікарем, який проводить вищезазначене обстеження, судновласник звільняється від зобов’язань щодо подальшого фінансування лікування, госпіталізації чи покриття витрат на хірургічні втручання. Таким чином, моряк не повинен погоджуватися на таке обстеження, доки він не переконається, що його лікування було повністю завершено і що його травма не потребуватиме подальшого дорогого лікування в майбутньому.

 

Більше того, у більшості випадків трудові стосунки моряка підпадають під дію іноземного законодавства. З точки зору моряків, які пред’являють вимоги про компенсацію (особливо деліктні), моряк повинен подумати, чи було б вигідніше для нього продовжити своє лікування за кордоном (у лікарні, куди він був доставлений відразу після нещасного випадку). Намір моряка якомога швидше покинути закордонний медичний заклад і продовжити процес лікування в країні постійного проживання цілком зрозумілий. Однак це не завжди відповідає його законним інтересам, тим більше, що судновласник не може обмежувати відшкодування витрат на лікування моряка до його репатріації в країну. У разі сумнівів щодо змісту договірних положень, що визначають ці питання, моряк завжди повинен консультуватися з організаціями, які можуть належним чином інтерпретувати зміст положень та умов працевлаштування.

 

По-третє, перевірте перед тим, як підписувати

 

Повністю проведена компенсаційна процедура, як правило, завершується пред'явленням моряку проекту угоди. Згідно з нею, судновласник/роботодавець зобов'язується сплатити визначену грошову суму в обмін на заяву моряка про відмову від будь-яких подальших претензій.

 

Моряк повинен знати, що підписання вищезгаданого документа пов’язане не тільки з відмовою від вимог про відшкодування збитків, що випливають безпосередньо зі змісту трудового договору моряка, а й тих, які можуть виникнути, зокрема, внаслідок делікту, вчиненого другою стороною трудових відносин. Більше того, таке проголошення намірів також унеможливить фактичне витребування відшкодування медичних витрат, понесених моряком самостійно, але досі не відшкодованих роботодавцем. 

 

Наслідки підпису моряка надзвичайно важливі, тому прийняттю умов, викладених судновласником або його страховиком, має передувати ретельний аналіз усіх фактичних та правових обставин справи.

 

Підсумок

 

Як випливає з цієї публікації, якщо моряк постраждав від нещасного випадку на виробництві, необхідно подбати про певні документи, які з точки зору доказів мають велике значення для забезпечення його матеріального становища. В інтересах моряка, перш за все, зібрати відповідну документацію, а в перспективі — звернути увагу на те, які саме документи йому подано на підпис. Морякам, які постраждали від нещасного випадку на виробництві, варто подбати про те, щоб подані їм матеріали не загрожували їхнім інтересам, не обмежували їхні права і, головне, не вводили їх в оману.  

 

 

Ознайомтеся з нашою пропозицією обслуговування моряків

Матеуш Ромович

Юрисконсульт – автор численних публікацій, з багаторічним досвідом надання юридичних послуг фізичним особам та суб’єктам господарювання, який спеціалізується зокрема на комплексному юридичному обслуговуванні моряків.

www.mateusz-romowicz.pl


Zapoznaj się z naszą ofertą obsługi marynarzy

Kontakt

Kancelaria Radcy Prawnego
Legal Consulting - Mateusz Romowicz


Sekretariat:
E: sekretariat@kancelaria-gdynia.eu
T: +48 58 688 80 30
T: +48 58 350 59 93
F: +48 58 746 33 95