Strona korzysta z plików cookies, zgodnie z ogólnie przyjętą praktyką oraz ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuje, zamknij.

Covid-19, a Marynarze

Covid-19, a Marynarze

Pandemia Covid-19, a marynarze

W odpowiedzi na Państwa liczne zapytania oraz prośby poniżej przedstawiamy pakiet usług prawnych, który ma celu ustalenie sytuacji prawnej marynarza i jego rodziny w związku z pandemią koronawirusa (Covid-19).

 

Obecna sytuacja zaskoczyła cały Świat oraz środowisko marynarskie licznymi komplikacjami i wyzwaniami. Sytuacji nie poprawia również bardzo duża dynamika i zmienność w relacjach marynarz-agencja, marynarz-armator lub marynarz-organy państwowe. Marynarze i ich rodziny są niestety w większości sytuacji pozbawieni wsparcia państwa oraz rzetelnej informacji.

 

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom przygotowaliśmy pakiet usług prawnych dla marynarzy i ich rodzin, który ma na celu ustalenie, zabezpieczenie i w miarę możliwości zoptymalizowanie ich sytuacji prawnej związanej z Covid-19.

 

Poniżej przykładowy zakres analizy:

  1. Czy marynarz lub jego rodzina mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej?
  2. Marynarz wracający do domu, a obowiązkowa kwarantanna w Polsce. Czy marynarz i jego rodzina będą nią objęci? Czy w każdym przypadku marynarz jest objęty kwarantanną?
  3. Analiza dostępnych regulacji/ograniczeń wprowadzanych przez Państwa UE w związku z pandemią koronawirusa (w szczególności ograniczeń w przemieszczaniu się).
  4. Dopuszczalność modyfikacji systemu podmian załogowych, w tym dopuszczalność wydłużania/skracania kontraktów przez armatorów.
  5. Wypłata wynagrodzenia w sytuacji przebywania marynarza na przymusowej kwarantannie.
  6. Wynagrodzenie marynarza pozostającego w domu w związku z zawieszeniem podmian. 
  7. Dopuszczalność i legalność obniżenia wynagrodzenia marynarza przez armatora w związku z pandemią Covid-19. 
  8. Ewentualne zakażenie się koronawirusem przez marynarza a odpowiedzialność armatora/pracodawcy. Jakie ewentualnie roszczenia przysługują marynarzowi lub jego rodzinie?
  9. Zapewnienie bezpieczeństwa na statku, jako podstawowy obowiązek armatora/pracodawcy. Na ile armator realizuje ten obowiązek w danym przypadku.
  10. Czy marynarzowi przysługują jakieś dodatkowe świadczenia w związku z pracą na statku w czasach pandemii Covid-19?
  11. Jak kształtuje się sytuacja ubezpieczeniowa (system zabezpieczenia społecznego) marynarza w związku z pandemią Covid-19?
  12. Czy i na jakich zasadach może dojść do „zerwania” kontraktu z armatorem lub przez armatora?

 

Z uwagi na bardzo duży stopień zindywidualizowania poszczególnych spraw prosimy zainteresowanych o przesyłanie w miarę możliwości jak najdokładniejszych opisów sytuacji wraz z niezbędnymi dokumentami m.in. zatrudnienia.

 

Kontakt:

sekretariat@kancelaria-gdynia.eu

mateusz.romowicz@kancelaria-gdynia.eu

 

Wynagrodzenie Kancelarii jest ustalane każdorazowo indywidualnie w zależności od zakresu analizy. Wynagrodzenie to ma charakter ryczałtowy.

 

Dodatkowe informacje merytoryczne:
http://www.kancelaria-gdynia.eu/artykuly.html

Kontakt

Kancelaria Radcy Prawnego
Legal Consulting - Mateusz Romowicz


Sekretariat:
E: sekretariat@kancelaria-gdynia.eu
T: +48 58 688 80 30
T: +48 58 350 59 93
F: +48 58 746 33 95